logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy










 

Nasze drużyny na zawody krajowe MDP
Czwartek, 28 sierpnia 2014 r.
W dniu 6 września w zawodach krajowych MDP reprezentowć nasze województwo będą dwie drużyny - dziewcząt z Rogóża pow. lidzbarski i chłopców z  Krotoszyn pow. nowomiejski. Trzymamy kciuki za powodzenie.

             info OSP Rogóż                             info OSP Krotoszyny
OSP i MDP Rogóż
Skład Zarządu Ochotniczej Straży w Rogóżu:
Prezes- Druh Tadeusz Staszewski, Wiceprezes i skarbnik – druh Józef Dondzik, Naczelnik – Druh Kazimierz Owczarek, członkowie – druh Andrzej Alchimowicz i druh Krzysztof Mieczkowski.
Straż Pożarna  w Rogóżu powstała w roku 1967  z inicjatywy mieszkańców wsi. W skład komitetu założycielskiego wchodzili m.in. Druhowie Jan i Piotr Protas, Stanisław Dyro i Bronisław Winckiewicz. Pierwszym prezesem zarządu OSP został wybrany Jan Protas, a naczelnikiem Piotr Protas. Początkowo sprzęt pożarniczy utrzymywano w starej, ciasnej, poniemieckiej strażnicy. W miarę upływu czasu na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej wybudowano strażnicę, w której oprócz dwóch miejsc garażowych znajduje się świetlica, dwa pomieszczenia biurowe oraz pomieszczenie socjalne. Strażnica ta do dzisiaj jest siedzibą jednostki. Początkowo wyposażenie jednostki w sprzęt było bardzo skromne: motopompa przewożona zaprzęgiem konnym lub ciągnikiem, podstawowy sprzęt do podawania wody, sprzęt pomocniczy, drabina, kilka sztuk mundurów i wyposażenia osobistego strażaka. Pomimo skromnego wyposażenia i trudności finansowych jednostka brała udział w wielu pożarach, zarówno na terenie własnym, jak i gminy. Zarząd jednostki systematycznie i skutecznie prowadził działania w celu pozyskiwania nowszego sprzętu, członków oraz ich systematycznego szkolenia. W tym celu strażacy brali udział w kursach organizowanych przez Komendę Wojewódzką,  a zwłaszcza przez Komendę Rejonową, a następnie Powiatową PSP. W roku 1968 jednostka otrzymała pierwszy samochód pożarniczy Żuk GLM 8, który służył przez 14 lat. Następnym samochodem pozyskanym na potrzeby jednostki był Star 244 GBA 2,5/16. Niestety w roku 1982 miało miejsce zdarzenie, które na wiele lat pozostało w pamięci strażaków i mieszkańców wsi. Samochód jadący do pożaru budynku mieszkalnego w Runowie uderzył w drzewo, w wyniku czego śmierć poniósł 34-letni Druh Władysław Czapłowski, a kilku strażaków zostało rannych. Stan samochodu po wypadku nie pozwalał na przeprowadzenie jego naprawy i w tym samym roku jednostka otrzymała tymczasowo wieloletni samochód Star 26 GBAM 2/8+8. W rok później jednostka otrzymała ponownie pojazd pożarniczy Star 244 GBA 2,5/16.
 W roku 1991 prezesem jednostki został druh Piotr Protas, który funkcje tę pełnił do 2007 roku, a obecnie jest prezesem honorowym OSP.  W tym samym czasie nastąpiły kilkakrotne zmiany na stanowisku naczelnika, którym obecnie jest druh Kazimierz Owczarek.
Ważną datą w historii jednostki jest 19 maja 1995 r. , kiedy to decyzją Komendanta Głównego PSP jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przynależność do Systemu wiąże się z większym zakresem obowiązków, ale także możliwością otrzymywania dotacji z budżetu państwa, co jednostka skwapliwie wykorzystuje do zakupów  nowoczesnego sprzętu.   Z pozyskanych środków zakupiono m.in. piły do betonu i stali, motopompę pływającą, agregat oświetleniowy, sprzęt łączności radiowej, sprzęt hydrauliczny, umundurowanie bojowe. W lutym 2010 roku jednostka OSP w Rogóżu otrzymała nowy samochód marki Mercedes o wartości 588.500,00 zł. Wkład własny gminy Lidzbark Warmiński wyniósł 20%. Projekt pn. ,,Doposażenie w specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy jednostki OSP miejscowości Rogóż ‘’ otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Obecnie wyposażenie, a także stan wyszkolenia członków OSP powoduje, że jest to jednostka dysponowana  w pierwszej kolejności do różnego rodzaju działań i jest bardzo ważnym ogniwem w systemie ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Podczas obchodów Powiatowego Dnia Ochotniczych Straży Pożarnych w dniu 03 czerwca 2012 r. jednostce OSP w Rogóżu wręczono sztandar „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. W tym dniu świętowano także 45-lecie powstania jednostki.
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.
Od 2003 roku przy OSP w Rogóżu działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców, które skupiają młodzież z Rogóża oraz z okolicznych miejscowości.
Opiekunem i trenerem drużyny jest Elżbieta Bańka – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Rogóżu.
Członkowie MDP systematycznie biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom ", zajmując wielokrotnie czołowe lokaty na szczeblu gminnym, powiatowym a nawet wojewódzkim.
Drużyny dziewcząt i chłopców od 2004 biorą udział w Zawodach Sportowo –Pożarniczych wg regulaminu CTIF.
W 2004 roku drużyna dziewcząt zajęła II a drużyna chłopców I miejsce w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu powiatowym. Drużyna chłopców reprezentowała Powiat na zawodach Wojewódzkich w Iławie plasując się na IX miejscu.

          W 2008 r. jako jedyna jednostka wystawiliśmy na Powiatowych zawodach drużyny zarówno dziewcząt jak i chłopców. Obydwie drużyny zajęły II miejsca. W 2010 roku obydwie drużyny zajęły I miejsca na zawodach powiatowych, które odbyły się w Ornecie.
 Na zawodach szczebla wojewódzkiego w Morągu drużyna dziewcząt wywalczyła I miejsce, chłopcy zajęli miejsce VI.
W 2010 roku Drużyna Dziewcząt debiutowała na Ogólnopolskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych MDP w Częstochowie.
24 czerwca 2012 roku na Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Mrągowie, drużyna dziewcząt obroniła tytuł Mistrzyń województwa. Wystąpiła na Zawodach Ogólnopolskich w Opolu. Poprawiła swój rekord życiowy w ćwiczeniu bojowym plasując się jednak w drugiej dziesiątce.
01.06.2013 drużyna dziewcząt po raz trzeci z rzędu zdobyła I miejsce w Wojewódzkich Zawodach Sportowo Pożarniczych MDP w Kurzętniku.
17.05.2014 obydwie drużyny ( dziewcząt i chłopców) zajęły I miejsce na zawodach powiatowych MDP, które odbyły się w Ornecie.
W skład obecnej drużyny wchodzą : Natalia Wicińska – kapitan,  Klaudia Fijałkowska , Anna Cichoracka,  Klaudia Kosmala, Weronika Tarasewicz, Alicja Czaps, Laura Kuźniewska, Aneta Cichoracka, Patrycja Piaścińska oraz Karolina Wypniewska. 

galeriagaleriagaleria
galeria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4050226