logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Dzień Pamięci Obu Totalitaryzmów
autor: Maciej Jasiński Czwartek, 18 stycznia 2024 r.
18 stycznia br. na placu obozowym byłego niemieckiego obozu zagłady KL. Soldau w Działdowie odbyły się Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. Uroczystości towarzyszyła asysta wojskowa oraz poczty sztandarowe wojska, służb mundurowych, szkół i organizacji. Ceremonię poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
     KL Soldau to hitlerowski obóz zagłady istniejący w różnych formach w latach 1939-1945, przez który przeszło ok. 30 tysięcy osób, w tym 12-15 tysięcy poniosło tam śmierć. Już w styczniu 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej, został przekształcony w sowiecki obóz nakazowo-rozdzielczy NKWD – kolejne narzędzie represji, z którego wysyłano transporty więźniów na Sybir.
     W uroczystościach wzięli udział m. in. byli więźniowie obozu Soldau i członkowie ich rodzin, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetta Hordejuk, samorządowcy z terenu powiatu działdowskiego i ościennych, duchowni katoliccy, prawosławny i protestancki, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i organizacji kombatanckich i społecznych, uczniowie szkół.

     Oddział Wojewódzki Związku OSP RP reprezentował Dyrektor Zarządu Wykonawczego Maciej Jasiński
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4152884