logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

120 lat temu rozpoczęła się historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wonnie
autor: Maciej Jasiński Niedziela, 16 czerwca 2024 r.
W 1904 roku mieszkańcy wsi postanowili założyć organizację, która zajmie się ochroną ludzi i dobytku przed pożarami. Od 120 lat – pokolenie za pokoleniem – dziadowie i ojcowie, a dzisiaj ich synowie i wnukowie niosą ratunek i pomoc oraz integrują mieszkańców Wonny, Wielkiej i Małej Wólki, Szarcenowa i okolic. A do rozpoczęcia kolejnej 120-stki już szykują się ich następcy – wychowankowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
     W sobotę 15 czerwca 2024 roku spotkaliśmy się przed strażacką remizą w Wonnie (gm. Biskupiec, pow. nowomiejski), by wspólnie uczcić ten wyjątkowy jubileusz.

     Rocznicowe uroczystości rozpoczął przemarsz z orkiestrą oraz Msza Święta w intencji strażaków, odprawiona w Kościele pw. Św. Mikołaja w Szwarcenowie. Stamtąd uczestnicy przemieścili się do Wonny, gdzie przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z OSP Płośnica uformowana kolumna wmaszerowała na plac uroczystości. Strażakom z Wonny licznie towarzyszyli w tym dniu zaproszeni goście, m.in. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Senator RP Gustaw Marek Brzezin, Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bogdan Bartnicki, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Michał Kamieniecki, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, a zarazem Członek Prezydium Zarządu Głównego i Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Andrzej Ochlak, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie Maciej Jasiński, Komendant Powiatowy PSP bryg. Krzysztof Szałkowski, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji, nauczyciele i uczniowie, mieszkańcy i sympatycy pożarnictwa.

     Zgromadzonych przywitał Wójt Gminy Biskupiec, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Arkadiusz Dobek. O historii jednostki i jej założycielach, o rozwoju jednostki, a także planach na przyszłość opowiedział współgospodarz uroczystości Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wonnie dh Piotr Łukaszewski.
     Tak podniosły jubileusz stał się okazją do uhonorowania druhen i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej za ich aktywną działalność ratowniczą i społeczną. Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” nadanymi przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie wyróżnieni zostali:
Medalem Złotym:
     – dh Piotr Cyglicki
     – dh Tomasz Łukaszewski
Medalem Srebrnym:
     – dh Andrzej Dombrowski
     – dh Krzysztof Laskowski
     – dh Łukasz Łukaszewski
     – dh Adam Martewicz
     – dh Grzegorz Trojanowski
Medalem Brązowym:
     – dh. Klaudia Faffek
     – dh. Malwina Kosińska
     – dh. Monika Łukaszewska
     – dh. Patrycja Otremba
Odznaką „Strażak Wzorowy” nadaną przez Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Nowym Mieście Lubawskim wyróżnieni zostali:
     – dh Patryk Bartnicki
     – dh Paweł Łukaszewski

     Gratulujemy wszystkim odznaczonym. Życzymy druhnom i druhom z Wonny niegasnącego zapału do ochotniczej strażackiej działalności.
     Warto tu zauważyć, że chociaż w garażu w pełnej gotowości do wyjazdu stoi nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy, to o przeszłości strażackiej działalności w Wonnie przypomina zachowany konny wóz strażacki z 1960 roku oraz zamontowana na nim, jeszcze starsza ręczna pompa – pojazd został wyremontowany i odnowiony własnymi siłami strażaków, a teraz wspólnie ze Św. Florianem wita wszystkich tuż przed remizą.
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
galeriagaleriagaleria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4152943