logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy










 

SZEREGI Ochotniczych Straży Pożarnych coraz bliższe młodym Druhom z Gminy Ostróda
autor: Anna Czajkowska, mł. kpt inż. Łukasz Zaniewski Poniedziałek, 23 października 2017 r.

Od lutego 2017roku Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Jabłonkach realizuje projekt pod nazwą „OSP w działaniu”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i co ważne zajął 5miejsce na liście rankingowej na 300 dofinansowanych projektów w całym kraju. Projekt otrzymał również wsparcie finansowe Gminy Ostróda.
Do projektu przystąpiło 6 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z terenu Gminy Ostróda: OSP Stare Jabłonki, OSP Idzbark, OSP Brzydowo, OSP Smykówko, OSP Reszki i OSP Samborowo wraz z działającymi przy nich Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi (MDP).

 „Akademia Młodego Strażaka” tak brzmi nazwa jednego z zadań skierowanych do członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Ostróda. Oferta akademii dla młodzieży wykroczyła poza stereotypowy udział w zawodach pożarniczych i konkursach wiedzy pożarniczej. W sierpniu młodzież należąca do MDP wzięła udział w Obozie Szkoleniowo-Kondycyjnym w Zakopanem. Celem obozu było zapewnienie uczestnikom aktywnego wypoczynku, po rocznej pracy w szkole, poznanie przez obozowiczów walorów krajobrazowych gór, poznania miejscowej tradycji i kultury Podhala oraz co najważniejsze przeprowadzenie wśród nich szkolenia członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przygotowujących młodzież do pracy społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej i ewentualnej służby w szeregach OSP. Szkolenie przygotował i poprowadził  mł. kpt. Łukasz Zaniewski - Inżynier Pożarnictwa, Specjalista w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. Program szkolenia młodzieży służył do zrozumienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Szkolenie dla członków MDP przygotowane zostało na podstawie wzorcowego programu uchwalonego przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Uchwałą 160/28/2006 z dnia 11 kwietnia 2006r. Wiedzę młodzież zdobywała podczas zaplanowanych zajęć obozowych, wizytach w: Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Zakopanem, Przeciwpożarowej Bazie Leśnej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie.

 17 października 2017 r. druhny i druhowie MDP Gminy Ostróda, łącznie 45 osób, w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie przystąpiło do egzaminu podstawowego z zakresu wiedzy pożarniczej dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych godnie reprezentując swoje oddziały Ochotniczych Straży Pożarnych. Egzamin zdali wszyscy. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał zaświadczenie o ukończonym szkoleniu oraz legitymację członkowską Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Spośród 45 osób wyłonionych zostanie 12, którzy w dalszej części „Akademii Młodego Strażaka” przystąpią do udziału w szkoleniu na dowódców Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Jak wiadome to młodzież stanowi kolejny potencjał OSP i to właśnie w nich należy najbardziej uwierzyć i dać im szansę. W przyszłości ta młoda dzisiaj grupa osób zasili szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych, a być może i szeregi Państwowej Straży Pożarnej niosąc wsparcie i pomoc lokalnej społeczności. Trzymamy mocno za nich kciuki.

galeriagaleriagaleria
galeria
powrót
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4153008