logo logo

Historia

mdp

Kultura

Sport

Polecamy


 

Znajdź frazę i/lub wybierz zakres dat:
Z PROBLEMATYKI SAMORZĄDNOŚCI STRAŻACKIEJ
autor: WMŚ Poniedziałek, 14 września 2020 r.
foto_news Władysław Maria Świeczkowski, Z problematyki samorządności strażackiej, [w] Analizy strategiczne Florian 2050, T. 2, [red M. Zalewski], Warszawa 2020, s. 203 – 214. Rekapitulacja artykułu, s. 212 – 214.

1. Historia działalności ochotniczego ruchu strażackiego po II wojnie światowej łączy się wyraźnie z polityką wewnętrzną państwa, jej zmiennością odnośnie stosunku samorządności. Odzwierciedleniem tego były między innymi stanowione ustawy i pochodne przepisy prawa, które uwzględniały sugestie i oczekiwania ideologicznej wykładni prymaty danej partii politycznej: w latach 1944 – 1948 Polskiej Partii Robotniczej, a następnie, do 27 stycznia 1990 r. – polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

2. Z perspektywy czasu w najnowszych dziejach pożarnictwa polskiego można wyodrębnić pięć zasadniczych okresów, które wyznaczają cezury chronologiczne, a mianowicie:

czytaj całość ...
11 września 2020
autor: GM Poniedziałek, 14 września 2020 r.
foto_news

11 września 2020r. godzinie 1730, w  odbył się, pod pomnikiem „Strażakom Poległym w Akcji uroczysty Apel Poległych”.

Po meldunku, złożonym przez dowódcę uroczystości dh. Pawła Zapadkę Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Olsztyn-Gutkowo Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie dh Gustawowi Markowi Brzezinowi, zabrał głos dh Grzegorz Matczyński, Dyrektor Wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie, witając przybyłych gości i przedstawiając cel uroczystości. Kolejnym punktem było oczytanie Apelu Poległych przez dh. Piotra Mostka Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie oraz modlitwa za wszystkich poległych strażaków i ratowników innych służb, którą odmówił ks. Kanonik Janusz Wieszczyński Diecezjalny Duszpasterz Zarządu Oddziału Powiatowego i Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

czytaj całość ...
Św. Florian w Miłakowie.
autor: GM Środa, 02 września 2020 r.
foto_news
 Święty Florian już na przełomie XV i XVI wieku stał się orędownikiem ochrony miast i wsi od nieszczęścia pożarów. Ten atrybut ogniowy świętego został w sposób szczególny przyjęty przez powstające w drugiej połowie XIX wieku ochotnicze straże pożarne, a następnie także zawodowe. Kult świętego na Warmię trafił za przyczyną biskópów warmińskich.
W dniu 29 sierpnia (sobota)  przed remizą OSP Miłakowo nastąpiło odsłonięcie figur św. Floriana.
czytaj całość ...
Regionalnego Konkursu Grantowego
autor: GM/Stopa Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 r.
foto_news Silne i aktywne OSP – super szansa dla Twojej jednostki!

Czy w OSP niedługo zabraknie młodzieży? Ochotnicze Straże Pożarne  są ważnym elementem każdej społeczności lokalnej. To organizacje społeczne z misją, dzięki którym mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Obecność OSP w społecznościach wiejskich to nie tylko powód do dumy, ale też szansa dla młodych ludzi na ciekawe i konstruktywne spędzanie wolnego czasu, poznanie wspaniałych ludzi i nauczenia się wielu pożytecznych rzeczy.

Dlaczego zatem w jednostkach OSP jest coraz mniej młodzieży?

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które są często początkiem przygody z OSP działają prężnie jedynie przy nielicznych jednostkach. Większość z nim boryka się natomiast z brakiem chętnych. Czy dzieje się tak dlatego, że dzisiejsza młodzież zainteresowana jest głównie wirtualnym światem i ciężko zachęcić ją do aktywności? A może przyczyny są inne? Na forum internetowym poświęconym OSP wielokrotnie pojawiają się takie pytania. Nie ma wątpliwości, że problem istnieje i warto zastanowić się nad jego rozwiązaniem.

czytaj całość ...
strona : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]
Copyright © 2010 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Odsłon : 4152958